Okolie Piešťan - LandHaus Piešťany

Prejsť na obsah
Slovensky > O Piešťanoch

je posledným miestom odpočinku generála Milana Rastislava Štefánika. Týči sa blízko jeho rodnej obce Košariská, na vrchu Bradlo (544 m.n.m), nad mestom Brezová pod Bradlom.Objekt mohyly, dielo národného umelca Dr. h.c. Dušana Sama Jurkoviča, svojím umiestnením v krajine a svojím kompozičným, hmotovým, priestorovým a materiálovým ponímaním predstavuje vrcholný štandard európskej monumentálnej architektonickej tvorby.Na Bradlo k mohyle vedie udržiavaná 4-kilometrová komunikácia.
Počas zimnej a letnej turistickej sezóny je možnosť občerstviť sa a zakúpiť si propagačné materiály a suveníry v Centre informačných služieb.

na ceste medzi Novým Mestom nad Váhom a Trenčínom na pravej strane nemožno prehliadnuť zrúcaninu hradu Beckov, ktorá sa vyníma na strmom, 70 metrov vysokom brale nad rovnomennou obcou.. Hrad je Národná kultúrna pamiatka.
Interná expozícia je otvorená od mája do októbra a venovaná je historickým pohľadniciam, ktoré dokonale mapujú históriu a vzhľad obce a hradu Beckov.

milovníkov hudby určite zláka návšteva tohto klasicistického kaštieľa, ktorý bol postavený ako reprezentačné sídlo rodiny Brunswickovcov koncom 18. storočia. Dnešnú podobu získal kaštieľ po prestavbe, ktorá bola na začiatku 19. storočia realizovaná podľa projektu A.P.Rigela. Kaštieľ obklopuje rozsiahly anglický park, v ktorom sa snáď prechádzal aj hudobný skladateľ Ludwig van Beethoven, ktorému je venovaná aj časť hudobnej expozície múzea.

hradný areál sa nachádza v Malých Karpatoch nad obcou Častá. Ako kráľovský hrad sa spomína už v 13. storočí. Po Turzovcoch bol od roku 1535 majetkom známej podnikateľskej rodiny augsburských Fuggerovcov, ktorí hrad prebudovali na mohutnú renesančnú pevnosť s rozľahlými skladovými priestormi.
Prestavbu pevnosti na reprezentačné šľachtické sídlo uskutočnili Pálffyovci. Významná bola hlavne jeho baroková prestavba v 17. storočí. Okrem zaujímavej architektúry je tu dnes možné obdivovať aj bohatú zbierku historického nábytku a dobového bývania.

Vzdialenosť od Piešťan cca 57 km

Bezovec

sa nachádza v katastrálnom území obce Nová Lehota. Je vzdialený od Piešťan 20 km.Rastie tu vzácna mednička najvyššia (Melica altissima). Z vrcholu je výhľad na hrebeň Bielych Karpát, Považie, Tribeč a Ponitrie. V stredisku je možnosť ubytovania a občerstvenia.Lyžiarske podmienky sú vhodné okrem zjazdového aj pre bežecké lyžovanie. Zjazdovky sú vybavené umelým zasnežovaním a nočným osvetlením.


zrúcanina hradu na bočnej rázsoche Považského Inovca, jeden z vyššie položených hradov na Slovensku, výrazná dominanta stredného Považia. Vznikol pravdepodobne bezprostredne po tatárskom vpáde, okolo polovice 13.storočia  V roku 1368 ho kráľ Ľudovít I. daroval svojmu čašníkovi Mikulášovi a jeho bratom za zásluhy v neapolskom ťažení. Neskôr patril Thurzovcom, Ujlakyovcom a koncom 17.storočia Bercsényovcom. Za prudkých stavovských bojov v rámci Rákocziho povstania v roku 1710 hrad veľmi poškodili. Už ho neobnovili a postupne sa začal rozpadávať.

smutne preslávila grófka Alžbeta Báthoryová svojou krutosťou. Pôvodne gotický hrad patril do sústavy pohraničných kráľovských hradov chrániacich západné hranice Uhorska. K hradu sa dostanete autom až po lúku pod hradom, pešo z Čachtíc (autobusová zastávka) po žltej značke asi 45 minút, pešo z obce Višňové (železničná stanica) po zelenej strmým stúpaním asi 45 min. Okrem hradu sa v obci Čachtice nachádza aj gotický kostol z konca 14. storočia, gotická kaplnka zo 14. storočia,  renesančná kúria zo začiatku 17. storočia a renesančný Draškovičovský kaštieľ z roku 1668, v ktorom je zriadené múzeum.

je jedným z najstarších a najvýznamnejších slovenských hradov. Koncom 13. storočia sa Bojníc zmocnil uhorský veľmož Matúš Čák Trenčiansky, po ňom sa v Bojniciach ako majitelia vystriedalo niekoľko šľachtických rodov.Bojnický hrad i panstvo boli vždy kráľovským majetkom. Podľa povestí kráľ Matej Korvín rád chodieval do Bojníc a sedával pod lipou oproti vstupu do hradu, ktorú nazvali lipou kráľa Mateja. Posledný majiteľ - gróf Ján František Pálffy, bol významným súkromným zberateľom. Jeho vrodený a  pobytmi v cudzine pestovaný cit pre umenie sa odzrkadlil v systematickom zbieraní umeleckých predmetov. Zámok dal gróf prestavať podľa vzoru francúzskych gotických zámkov v údolí rieky Loire.


Dominanta Trenčína i celého Považia stráži pradávne obchodné trasy spájajúce stredomorskú oblasť s Pobaltím a severnou Európou. Na mieste dnešného hradu stálo v období Veľkej Moravy hradisko ako správne centrum priľahlého regiónu. Dnešný hrad vznikol v 11. storočí ako pohraničná pevnosť, strážiaca dôležité vážske brody a dôležité karpatské priesmyky, cez ktoré prechádzali obchodné cesty, spájajúce oblasť severného Uhorska a stredoslovenských banských miest s Čechami, Moravou, Sliezskom a Poľskom. V ďalších storočiach sa stal sídlom pohraničného komitátu, kráľovskej a neskôr šľachtickej župy. Dnes sú v jeho starobylých priestoroch umiestnené výstavné priestory a viaceré expozície Trenčianskeho múzea v Trenčíne
.

sa nachádza na sever od obce Lovce, asi 10 kilometrov od Topoľčianok. Založená bola v roku 1958 za účelom záchrany zubrov, ktorým hrozilo vyhynutie. Zubry sú najväčšími európskymi cicavcami a v súčasnosti žijú len v chránených územiach. Najväčší jedinci dosahujú výšku 2 metre a dĺžku 3 metre s hmotnosťou okolo 1 500 kg. Zubria zvernica má rozlohu 140 hektárov a dimenzovaná je pre 12 zubrov. Do dnešných dní sa v obore odchovalo viac ako 120 jedincov. V roku 2008 sa okolo celej obory otvoril lesnícky náučný chodník, ktorý meria 2 500 metrov s prevýšením 40 metrov.

sa rozprestiera na ploche 240 metrov štvorcových.

Jej návštevníci môžu pozorovať motýle v rôznych životných cykloch, nielen ako okrídlených krásavcov, ale aj pred zakuklením a vyliahnutím. Zároveň môžu vidieť, že motýle trávia deň aj inak ako poletovaním z kvetu na kvet: spoznávajú svoje okolie, ochutnávajú potravu, sú hravé a zvedavé.
Nájdete tu viac ako 50 druhov motýľov. Medzi najkrajšie a najzaujímavejšie patrí čierno-modrý krásavec z rodu Morfo, ktorý pochádza z tropických pralesov Strednej a Južnej Ameriky.

Návrat na obsah